0

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι των δικεφάλων στο ΟΑΚΑ καθώς επικράτησε με 93-85 της ΑΕΚ και μια αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας της Α1 «σφράγισε» την 3η θέση και παράλληλα έκανε «δώρο» στον Άρη την είσοδο στην πρώτη τετράδα.

Το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια όμως ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και με πρωταγωνιστές τους Λάνγκφορντ και πήρε το μεγάλο ντέρμπι στης τετράδας.

Ο αγώνας…

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να είναι κοντά. Ωστόσο, μετά το 7-7 στο πρώτο τετράλεπτο ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και με τους Λάνγκφορντ και Βον πήγε στο +7(9-16) στα μισά της πρώτης περιόδου. Έκτοτε, οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν τα ηνία και παρόλο που η ΑΕΚ μείωσε στο καλάθι(18-20) κράτησαν το προβάδισμα και ήταν μπροστά με 18-23 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση της Ένωσης συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο καθώς με ένα σερί 6-0 αρχικά έφερε το παιχνίδι στα ίσα με το 25-25 στο 13’ ενώ τρία λεπτά αργότερα πέρασε ξανά μπροστά με το 29-28. Μάλιστα, με τον Ουίλμπεκιν να είναι σε πολύ καλή μέρα και τους Σαρικόπουλο και Ντελινικάιτις να βάζουν και αυτοί το λιθαράκι τους η ΑΕΚ πήγε και στο +4(40-36) ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκε με 42-41.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια τα πράγματα άλλαξαν καθώς ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και πήρε και πάλι τα ηνία. Με ένα σερί 14-0 από τους Λάνγκφορντ και Μαργαρίτη κυρίως ο ΠΑΟΚ πήγε πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 51-61 στο 26ο λεπτό. Όμως η ΑΕΚ δεν τα παράτησε και απαντώντας με ένα σερί 9-0 μείωσε στον πόντο(60-61) δύο λεπτά αργότερα. Μάλιστα, με ένα σερί 4-0 πέρασε ξανά μπροστά με το 66-64 ενώ στο κλείσιμο του τριαντάλεπτου προηγήθηκε με 68-66.

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο καθώς η ΑΕΚ πήγε στο +5(71-66) στο ξεκίνημα όμως ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 6-0 πέρασε μπροστά με το 75-77 πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Από κει και μετά, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν μια μικρή διαφορά και αν και η ΑΕΚ μείωσε στο καλάθι(83-85) ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη διατήρησαν τα ηνία και τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε την πολύ μεγάλη νίκη με το τελικό 93-85.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 42-41, 68-66, 85-93